« Takaisin uutisiin

Rooman klubin 50-vuotisjuhlaseminaari Helsingissä 20.9.

Rooman klubin 50-vuotisjuhlaseminaari järjestettiin Helsingissä 20.9.2018. Rooman klubi on tulevaisuudentutkimukseen keskittyvä foorumi, jonka jäsen presidentti Halonen on. Presidentin puhe tapahtumassa käsitteli globaalien haasteiden sosiaalisia ja yhteiskunnallisia näkökulmia. Muita puhujia tapahtumassa olivat mm. Rooman klubin rinnakkaispuheenjohtaja Anders Wijkman sekä Rooman klubin Suomen yhdistyksen puheenjohtaja Tapio Ojanen. Lisäksi Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen professori Markku Wilenius sekä Suomen yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen pitivät puheet siitä, miten globaaleihin haasteisiin voidaan vaikuttaa institutionaalisella tasolla. Tapahtumaa olivat järjestämässä Suomen itsenäisyyden juhlarahasto SITRA sekä Demos Helsinki.

Rooman klubi on kuluneen 50 vuoden aikana esittänyt tulevaisuuskuvia ja herättänyt keskustelua esimerkiksi väestönkasvusta ja ilmastonmuutoksen vaikutuksista maapallolle. Klubin esille tuomat aiheet ovat tänäkin päivänä erittäin ajankohtaisia. Lisää Rooman klubista voit lukea heidän nettisivuiltaan sekä klubin Suomen yhdistyksen nettisivuilta.